Výstava "Krompachy - história a súčasnosť"

22.09.2014 16:12

Pri príležitosti nedožitých 70-tych narodenín Milana Voša nám Múzeum Spiša zapožičalo výstavu fotografií Spiš očami fotografa. Pán Voš sa narodil 28. 5. 1944 v  Granč-Petrovciach, býval v Krompachoch, žil a tvoril na Spiši. Na prvý fotoaparát si našetril v dvanástich rokoch a odvtedy sa mu fotografovanie stalo drogou. Od r. 1967 vystavoval na spoločných výstavách v Krompachoch, kde pôsobil na propagačnom oddelení SEZ. Realizoval tri samostatné výstavy fotografií. Dopisoval do Východoslovenských novín, Zory Gemera, časopisu Výtvarníctvo, fotografia, film a mnohých ďalších ako fotoreportér a  prispieval do regionálnych médií. Pred odchodom do dôchodku v r. 2005 sa dvadsaťtri rokov venoval práci fotografa dokumentaristu v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi a do fotoarchívu zaznamenal nielen udalosti v regióne, ale aj neopakovateľné krásy a zaujímavosti prírody jeho rodného kraja. Zomrel 10. 7 .2012.  Súčasťou výstavy boli aj fotoaparáty, kamery a fotopríslušenstvo z jeho pozostalosti, ktoré múzeu darovala rodina.
Vo vynovenej výstavnej miestnosti Domu kultúry okrem fotografií pána Voša boli vystavené aj obrazy pána Jána Uličného. Podľa dobových fotografií,  do najmenších detailov ceruzkou, zachytil staré budovy aj celé uličky, ktoré kedysi dotvárali kolorit nášho mesta a pre dnešok sa zachovali už len v takejto podobe.
Výstavy si pozrelo vyše 400 návštevníkov – žiakov krompašských škôl v rámci regionálnej výchovy, ale i starších Krompašanov, ktorí si zaspomínali na staré Krompachy. Výstavy boli jedným zo sprievodných podujatí Dní mesta Krompachy.