Beseda so spisovateľkou Martou Hlušíkovou

14.06.2012 09:19

Vo štvrtok 13. júna sa priestory našej knižnice zaplnili tretiačikmi zo základných škôl v meste. Už vyše mesiaca sa pripravovali na stretnutie s pani Martou Hlušíkovou. Občas sa s jej textami deti stretli v časopisoch pre deti, ale aj v školskej čítanke a teraz sa mali stretnúť s pani spisovateľkou naživo. Pricestovala k nám z Rimavskej Soboty, kde žije, pracuje a tvorí. Deti prečítali všetky knižky ktoré napísala pre nich a máme ich aj v našej knižnici:
Kde pavúky tkajú cukrovú vatu,

Písmenkovo alebo Tam, kde pršia výkričníky,
Bublinkové rozprávky,
Čo baby nedokážu,
Neznášam,keď ma hladkajú po hlave

- a beseda sa mohla začať. Deti sa pýtali na to, kde berie inšpiráciu pre svoje príbehy, čo robí keď nepíše, koľko má rokov, koľko detí, či pripravuje novú knihu... Porozprávali ktoré príbehy, z ktorej knihy sa im páčili a prečo.
Pani Hlušíková im prečítala ukážku z knihy Kde pavúky tkajú cukrovú vatu. Ukážky z textov, s  ktorými vystúpili na Hviezdoslavovom kubíne, nám zarecitovali Anetka Pavanová a Saška Múdra.  Prečítané knihy sa našim deťom páčili. A dve z nich sa páčili aj porote, pretože  boli ocenené slovenskou sekciou IBBY ( Medzinárodná únia pre detskú knihu) ako „Najlepšia kniha jesene 2009 – kniha Neznášam, keď ma hladkajú po hlave a „Najlepšia kniha jesene 2011“ – kniha Čo baby nedokážu.
Spisovateľka sa o rozprávkach vyjadrila takto:“ Rozprávky sú všade okolo nás. Nech mi ruka odpadne, ak klamem. Stačí len ticho sedieť a počúvať. Ja som si do svojej zázračnej tašky pár z nich schovala. Niektoré ma síce uprosili a uleteli do rozhlasu, niektoré išli na výlet do časopisov pre deti, ale nakoniec sa ku mne vrátili. Teraz občas nenápadne hľadám ich kamarátky. Niekedy vám ich pošlem v novej knižke.
Už teraz sa na ne tešíme a prajeme pani Hlušíkovej veľa dobrých podnetov a úspechov v jej ďalšej tvorbe.

Ďakujeme za peknú besedu.

pozri aj
www.facebook.com/